Informacja nt. ogólnych warunków technicznych na odprowadzanie wód deszczowych i roztopowych
Stała poprawa sieci odwodnieniowej na terenie gminy Radzymin jest priorytetem władz samorządowych i niezbędnym elementem każdej prowadzonej obecnie inwestycji drogowej. Przykładowo prace odwodnieniowe są lub już zostały wykonane podczas takich inwestycji jak trwające w 2018 r. modernizacje ul. Maczka i Szkolnej, czy budowa ciągów pieszo-rowerowych wzdłuż ulic Konopnickiej i Weteranów, a także przy wielu innych przebudowach dróg w gminie.
Na wybranych ulicach Radzymina wraz z budową kanalizacji deszczowo-drenażowej będą także wykonywane przykanaliki, czyli specjalne przyłącza, umożliwiające odprowadzenie wód opadowych i roztopowych z przyległych do danej ulicy posesji.
W celu umożliwienia podłączenia odwodnienia swojej posesji należy złożyć wniosek do Zakładu Gospodarki Komunalnej w Radzyminie Sp. z o.o., ul. Komunalna 2 o wydanie warunków technicznych. W przypadku prostych, wykonywanych sposobem gospodarczym drenaży francuskich prosimy również o kontakt z Zakładem Gospodarki Komunalnej w Radzyminie Sp. z o.o., ul. Komunalna 2 ten udziela również informacji nt. możliwości przyłączenia posesji do miejskiej kanalizacji deszczowo-drenażowej.
Ogólne warunki włączenia posesji do miejskiej kanalizacji deszczowo-drenażowej:
- Maksymalna ilość odprowadzanych wód opadowych i drenażowych do istniejącej kanalizacji deszczowo-drenażowej w danej ulicy wynosi 5,0 l/s.
- Planowane średnice przyłączy: Ø 100 mm.
- Konieczne jest retencjonowanie wód opadowych, roztopowych i drenażowych na własnym terenie przy założeniu występowania deszczu nawalnego prawdopodobieństwie p = 10% i natężeniu 170 l/s/ha i o czasie trwania 20 minut. Zaprojektowane urządzenia retencyjne umożliwią opóźnienie spływu wód deszczowych do miejskiej sieci kanalizacji deszczowej oraz ich retencję w czasie podniesionego stanu wody w kanałach komunalnych. Dla zabezpieczenia posesji przed zalewaniem wodami opadowymi, pojemność urządzeń retencyjnych należy określić we własnym zakresie.
- Wykonanie studni rewizyjnej – kontrolnej Ø 1200 z osadnikiem 30-50 cm na przykanaliku włączeniowym w obrębie posesji inwestora.
- Zamontowanie niezbędnych urządzeń zabezpieczających przed cofnięciem się ścieków w postaci wód opadowych lub roztopowych z miejskiej sieci kanalizacyjnej – np. na wlocie ww. studni kontrolnej zamontować klapę zwrotną.
- Zalecane drenaże opaskowe lub drenaże francuskie wzdłuż ogrodzeń.
- Odwodnienie własną kanalizacją deszczową (przykanalik włączeniowy max. Ø 100 mm).
- W przypadku utwardzonej powierzchni działki lub powierzchni dachowych ze spadkiem umożliwiającym spływ wód opadowych i roztopowych na pas drogi gminnej, należy wykonać odwodnienie liniowe wzdłuż ogrodzenia (bramy, furtki itp.), z odprowadzeniem wody na teren własny np. do drenażu francuskiego, z możliwością przyłączenia do komunalnej sieci odwodnienia.
- Jakość wód opadowych lub roztopowych, ujętych w przyjęty system kanalizacyjny, powinna odpowiadać wymaganiom zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 28.01.2009 w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz.U.2014.1800), tj. zawartość zawiesin ogólnych nie była większa niż 100 mg/dm3 a substancji ropopochodnych nie większa niż 15 mg/dm3.
- Koszty wykonania i utrzymania kanalizacji deszczowej lub deszczowo-drenażowej wewnętrznej leżą po stronie wnioskodawcy.
Uwagi i zalecenia
Dokumentację techniczną odwodnienia posesji należy wykonać na podstawie szczegółowych warunków technicznych wydanych przez Zakładem Gospodarki Komunalnej w Radzyminie Sp. z o.o., ul. Komunalna 2
Projekt wymaga uzgodnienia z Zakładem Gospodarki Komunalnej w Radzyminie Sp. z o.o., ul. Komunalna 2 i winien być sporządzony przez osobę uprawnioną tj. posiadającą uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności wodno-melioracyjnej, hydrotechnicznej bądź wodno-kanalizacyjnej. Po uzgodnieniu dokumentacji należy zgłosić wykonanie robót nie wymagających pozwolenia na budowę lub uzyskać pozwolenie na budowę w Wydziale Budownictwa Starostwa Powiatowego w Wołominie.
Wydane warunki nie upoważniają Wnioskodawcy, inwestora lub użytkownika terenu do rozpoczęcia robót budowlanych związanych z realizacją odwodnienia. Rozpoczęcie robót może nastąpić po przyjęciu zgłoszenia dla robót nie wymagających pozwolenia na budowę lub uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę w Wydziale Budownictwa Starostwa Powiatowego w Wołominie.
O rozpoczęciu budowy należy powiadomić pisemnie tutejszy Urząd.
Do odbioru końcowego należy przedłożyć 1 egzemplarz inwentaryzacji powykonawczej wykonanego odwodnienia.
Udostępnienie przedstawicielom Gminy, po okazaniu legitymacji służbowej lub pisemnego upoważnienia, swobodnego dostępu na teren nieruchomości do sieci odwodnienia będącej w posiadaniu właściciela nieruchomości, w celu sprawdzenia jakości i ilości odprowadzanych wód opadowych i drenażowych.
Do obowiązków właściciela terenu należy:
- Po wykonaniu inwestycji użytkownik będzie zobowiązany do utrzymania właściwego stanu technicznego instalacji kanalizacji deszczowej bądź deszczowo-drenażowej, będącej w jego posiadaniu, a w szczególności użytkowanie instalacji kanalizacyjnej w taki sposób, aby wykluczyć możliwość występowania zakłóceń w funkcjonowaniu gminnej sieci odwodnienia.
- W przypadku uszkodzenia lub zamulenia kanalizacji należy przystąpić do natychmiastowej naprawy lub udrożnienia, jak również utrzymania właściwej drożności, zgodnie z obowiązującym prawem.
- W przypadku wystąpienia szkód, powstałych na terenach przyległych z winy użytkownika w wyniku realizacji oraz eksploatacji inwestycji odwodnieniowej, jest on zobowiązany do ich usunięcia na koszt własny oraz do pokrycia wynikłych strat.
Zakaz odprowadzania wód na pas drogowy i podłączania ścieków sanitarnych
Niniejszym informujemy, że obowiązuje bezwzględny zakaz bezpośredniego powierzchniowego odprowadzania wód opadowych i roztopowych z posesji na pas drogowy, czyli na jezdnie, chodniki, ciągi pieszo-rowerowe i pobocza. Do kanalizacji deszczowo-drenażowej nie wolno też pod żadnym pozorem podłączać odpływów ścieków sanitarnych lub odprowadzenia innych zanieczyszczeń płynnych.
Przyszłe koszty odprowadzania wód opadowych
Informujemy, że na podstawie nowej ustawy Prawo Wodne gminy będą w przyszłości obciążane kosztami odprowadzania wód opadowych i roztopowych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Oznacza to możliwość wprowadzenia w perspektywie najbliższych kilku lat opłat od posesji prywatnych za odprowadzanie wód opadowych i drenażowych do gminnej sieci odwodnienia. Decyzje w tej sprawie będą podejmowane przez Radę Miejską w Radzyminie w formie odpowiedniej uchwały. Obecnie nie ma planu wprowadzenia opłat.
Wszelkich dalszych informacji nt. możliwości przyłączenia odwodnienia posesji do gminnych kolektorów deszczowo-drenażowych udziela:
Zakład Gospodarki Komunalnej w Radzyminie Sp. z o.o.
ul. Komunalna 2
05-250 Radzymin
tel. 22 667 68 77 lub 839
e-mail: wkusi@radzymin.pl
jjankowska@radzymin.pl